admin | 15 srpna, 2014 |
Casmir (najdete ho psaný i mezinárodněji jako Casmir – čte se v obou případech „kašmir“) patří mezi známé orientální vůně. Přestože ho možná máte zafixovaný jako letitou klasiku, přišel na svět v roce 1991 a nedá se tedy ještě srovnávat se skutečnými klasikami jako je Shalimar (1925). Zda se mezi ně zařadí ukáže čas.
Od názvu Casmir by člověk čekal nějakou mystickou, tajemnou vůni, složení na druhou stranu vypadá sladce a trochu ovocně. Jaký je tedy Casmir? Za prvé, je opravdu velmi, velmi sladký. Kokosově mangová hlava udeří mocnou sladkostí hned ze začátku a kdo slazené multivitamínové džusy nerad, nejspíš už utíká drhnout pod tekoucí vodou nebo zahazuje papírek. Zaznamenala jsem dokonce stejný tón nějakého tropického ovoce jako v Beyond Paradise, nemůžu ho však rozluštit. V Casmiru bych ho svedla nejspíš na směs konvalinky, jasmínu, kokosu a manga, v Beyond Paradise to nejspíš bude kombinace jasmínu a toho „rajského oparu“.
Ovocný dojem však vydrží Casmiru tak 15 minut a potom vůně zamíří vanilkovým směrem. Zároveň má neomylně orientální příchuť, tedy něco jako vstoupit do obchodu s orientálním zbožím a vonnými tyčinkami s vanilkovým luskem nalepeným pod nosem. Ke konci nabývá vanilkově-santalového charakteru, nezůstává tedy čistě vanilkový, trochu dřevitě zjemní. Orientálnost také Casmiru dodává jistý mystický charakter, ale opravdu tajuplnou, záhadnou vůni si představuji jinak – nicméně to je velmi subjektivní názor a posouzení míry mystičnosti Casmiru nechám na Vás.
Casmir bych doporučovala spíš na večerní nošení, je to typický bolehlav a zvedač žaludku, který by lidem kolem Vás nemusel udělat příliš dobře, pokud mu budou vystaveni příliš dlouho. Umím si ho představit i na mladé ženě, i když se podle mého názoru hodí spíš pro zralejší věk. Asi bych ho zkusila zkombinovat s mladistvějším oblečením a účesem, když si ho totiž představím na natrvalené dámě středního věku v usedlém oblečení, dělá se mi mdlo.
„Ada pro pro Elnino.cz“