admin | 16 dubna, 2020 |
Co je to vlastně peeling, scrub a exfoliace? Tyto pojmy jsou často skloňované v souvislosti s péčí o pokožku, ale i se samoopalovací kosmetikou, řešením pigmentových skvrn, černých teček a dalších potíží, které mohou trápit vaši pleť. Pojďme si vyjasnit pojmy a podívat se, jak (a proč) byste měli peelingy a scruby na obličej a tělo zařadit do vašeho zkrášlujícího rituálu.
Collistar, Nuxe a Ziaja: Oblíbené tělové scruby
Toužíte po zdravé, krásné a jasné pleti, která bude středobodem chvály ze všech okolních stran? Pak je nezbytné, abyste trochu porozuměli, jak vlastně funguje. Každá kůže se skládá ze 3 vrstev, tvoří ji podkoží, škára a pokožka, ta je často označovaná také jako epidermis. Z hlediska dnešního tématu nás zajímá především pokožka. V té byste našli několik vrstev kožních buněk. Buňky, které připomínají jakési dlaždice, postupně pronikají ze spodních vrstev směrem k povrchu, tam ale po nějaké době odumírají a v ideálním případě se samy odlupují. Asi každé 3 týdny se tak vaše pokožka kompletně obnoví. Buňky splní svůj účel, na konci svého životního cyklu odumřou, ale zároveň neustále vznikají nové. Na žádné velké truchlení není čas. Problém vzniká, když se odumřelé buňky neodloupnou samy od sebe a zůstanou na povrchu pokožky, kde mohou napáchat pěknou neplechu. Na pleti se objevují suchá místa, nehezké šupinky, dochází k ucpávání pórů, pokožka působí mdle a unaveně… přichází nejvyšší čas vyhlásit mrtvým kožním buňkám otevřenou válku.
Exfoliace se značkou Ziaja
A je proto důležité vyjasnit si první klíčový pojem, kterým je exfoliace. Jedná se o proces odstranění odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky, ať už těla nebo obličeje. Pravidelnou exfoliací dosáhnete efektivnější obnovy pokožky, tato procedura navíc vyhlazuje, rozjasňuje a sjednocuje pleť, uvolňuje ucpané póry, redukuje pigmentové skvrny, černé tečky i menší jizvičky, zlepšuje absorpci pečující kosmetiky a v neposlední řadě je nezbytná před aplikací samoopalovacích krémů či mlék. Zajišťuje totiž perfektní výsledek bez nerovnoměrného odstínu, fleků a tzv. map na pokožce. A když si na exfoliaci pořádně posvítíme, zjistíme, že existují dva druhy.
V českých poměrech se peeling běžně používá jako synonymum pro exfoliaci, ale není to tak úplně správně. Peeling zastřešuje tzv. chemickou exfoliaci. Vrchní vrstvy pokožky obrušuje pomocí chemických látek, kyselin nebo laseru. Podle odborníků jsou k pleti přívětivější než mechanická exfoliace, o které bude řeč níže, na druhou stranu je obvykle nutné podstoupit peeling v profesionálních salonech nebo na dermatologických klinikách. Nižší koncentrace exfoliačních kyselin ale už pronikají i do přípravků pro domácí použití. Peelingové přípravky mohou zvyšovat citlivost pokožky na sluneční záření, nezapomeňte proto po jejich použití na vyšší SPF faktor.Obecně v peelingu můžete najít dva typy exfoliačních kyselin, jedná se o AHA a BHA kyseliny. AHA (alfahydroxy) kyseliny jsou rozpustné ve vodě a vyhovují normální, suché i citlivé pleti. Během odstraňování kožních buněk udržují pleť hydratovanou a skvěle ji rozjasní i vyhladí. Nejšetrnější, tedy ideální pro citlivou pleť, je kyselina mléčná, normální pleti doporučujeme hlavně kyselinu glykolovou. Na druhé straně existují kyseliny rozpustné v oleji, z nichž se v peelingu používají BHA (betahydroxy) kyseliny, konkrétně pak kyselina salicylová. Ta dokáže zázraky, když přijde na uvolnění ucpaných pórů a je skvělým pomocníkem v péči o mastnou a aknózní pleť. A jak často peeling s exfoliačními kyselinami používat? Citlivější typy pleti by si ho měly dopřát alespoň jednou týdně, na ostatní pokožku lze nanášet až 3x týdně. Vždy se řiďte instrukcemi na obalu.
A tady je zakopaný ten pes. Chybné nadužívání pojmu peeling nám do toho možná vneslo trochu nepořádek, ale pravdou zůstává, že obrušování pokožky pomocí mechanických částeček není peeling, ale scrub. V těchto přípravcích můžete najít buď miniaturní plastové kuličky, nebo nejrůznější cukry, rozdrcená semínka či písky. Ty se nanesou na vlhkou pleť a masírují, čímž dochází k uvolnění odumřelých buněk. Do kategorie mechanické exfoliace spadají také nejrůznější exfoliační rukavice, kartáčky, lufy a pemzy. Výhodou je, že jsou scruby velmi dostupné, můžete si je dokonce i sami vyrobit z běžných ingrediencí, navíc výsledky jsou vidět okamžitě. Podle některých odborníků ale nejsou k pleti tak šetrné jako peelingy.
Scrub jako ideální příprava pokožky před samoopalovací kosmetikou
DIY pleťový scrub: půl hrnku mleté kávy, hrnek třtinového cukru, 2 lžíce mléka a 1 lžíci medu smíchejte ve vhodné nádobě. Navlhčete pleť, naneste menší množství scrubu na pokožku a navlhčenými dlaněmi jemně masírujte asi 3 – 4 minuty. Nakonec opláchněte obličej vlažnou vodou. Zbytek směsi uchovávejte v lednici.DIY tělový scrub: smíchejte půl hrnku zahřátého kokosového oleje a čtvrt hrnku medu. Poté přidejte půl hrnku třtinového cukru a 3 lžíce mletých ovesných vloček. Vzniklou pastu opět naneste na navlhčenou pokožku, jemně masírujte a důkladně opláchněte.Chcete-li získat pleťový či tělový scrub nebo peeling bez zbytečné práce, vybírejte ze sortimentu Elnino.cz. Pak už stačí tyto přípravky jen pravidelně používat a odměnou vám bude krásná, mladistvá a rozzářená pokožka.