admin | 22 června, 2021 |
Kvalitní deodoranty a antiperspiranty jsou dnes naprostou nezbytností ve výbavě sportovce i fanouška. Ať už sportujeme nebo hýbeme jen sporadicky, bez dlouhotrvajícího pocitu svěžesti a čistoty bychom se cítili velmi nejistě. Jaké technologie nám pomáhají udržet tělo voňavé? Znáte rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?
Určitě jste tuto nepříjemnost zažili minimálně jednou. Ocitli jste se ve společnosti, trošku jste se hýbali, nebo jste znervózněli a nastal trapný okamžik. Pocení. Namísto soustředění a zábavy jste tak museli neustále přemýšlet: “Nemám mokré fleky pod pažemi? Nenechal deo-sprej na mém tričku skvrny? Nepáchne? “Některé deo přípravky nás nepochybně hned na první ovonění nadchnou svou vůní. Které ale budou fungovat nejlépe a za jakých okolností?
Důležité je uvědomit si, že deodoranty neomezují nadměrné pocení. Jejich hlavní účinnou látkou jsou antibakteriální složky (nejčastěji zinečnaté soli) zaměřené na ničení bakterií ve vyloučeném potu. To jsou právě ty bakterie, které při rozkladu potu způsobují odpuzující zápach připomínající sýr, pižmo nebo i cibuli.Deodoranty však mají nespornou výhodu. Nijak nezasahují do tvorby potu. Můžete je proto aplikovat víckrát denně a většina z nich je vhodná i pro citlivou pokožku. U velmi citlivé pokožce ale doporučuji volit produkt bez alkoholu, propylenglykolu, triklosanu a ftalátů. Ideální neparfémovaný. Na trhu je množství skvělých deodorantů jemných k pokožce i šetrných k prostředí.I když mají některé deo produkty velký nápis DEO, antiperspirant mezi nimi zaručeně poznáme podle označení “antiperspirant”. Zahraniční výrobci jsou zvyklí využívat i slůvko “anti-transpirant”. Hlavní účinnou látkou takových deo přípravků jsou obvykle soli hliníku, zirkonia, nebo jejich směsi. Ve složení antiperspirant prozradí ingredience obsahující fráze “ALUMINIUM” nebo “Zirconium”. Tyto solné komplexy fungují tak, že reagují s elektrolyty v potu a vytvoří jakousi gelovou zátku v ústí potní žlázy.Některé antiperspiranty obsahují také antibakteriální a vonnou složku, čímž se velmi podobají deodorantům. Běžné antiperspiranty však vždy a za všech okolností dělají ústí potních žláz užším. Tím produkt výrazně omezuje nebo zpomaluje vylučování potu. Antiperspirant by se proto neměl používat denně. Je lepší po něm sáhnout jen při nadměrném pocení a příležitostně – když opravdu potřebujeme být v suchu (například v práci během prezentace nebo na zkoušce ve škole).Na běžný den doporučuji spíše deodoranty. A samozřejmě co nejsystematičtějším hygienu.
Achilovou patou antiperspirantů byly celá léta fleky. Na bledém oblečení zůstávaly zažloutlá místa, na tmavém zase svítily bílé skvrny. Výrobcem to zákazníci často vyčítali a tak přišli s inovacemi. Pokud na obalu produktu spatříte slůvko “Invisible”, znamená to, že si můžete tmavé i světlé tričko obléci bez obav.Dalším známým problémů antiperspirantů bylo vysušování a dráždění pokožky. To už je minulostí. Na trhu jsou antiperspiranty s gelovou konzistencí a / nebo obsahem zvláčňujících ingrediencí. Na pokožce vytvářejí jakýsi ochranný štít a mírní i podráždění způsobené odřením pokožky.
Příjemnou alternativou komerčních deodorantů jsou přírodní deodoranty. Tělesný zápach potlačují za pomoci rostlinných esencí a minerálních složek. Vyzkoušejte voňavé deodoranty osvědčených značek jako Nuxe, Weleda nebo Ahava.Parfémované deo přípravky jsou dokonalým doplňkem oblíbené vůně. Deodoranty i vůně mají stejně namixovaný vonný koktejl, proto se jejich aroma navzájem nebije a jako celek působí vskutku harmonicky.
Parfémované deodoranty dokonce mohou zastoupit parfém v dny, kdy se navonět nemůžete nebo nechcete. Vonné složky v nich jsou méně koncentrované, proto nerozptylují pozornost ani neobtěžují okolí. Pouze krásně provoní tělo. A to chce přece každý z nás.