admin | 13 července, 2022 |
Bronzová, hladká a sjednocená pokožka – to je pro mnoho lidí stále dobrým důvodem, proč jezdí na dovolenou do bližších, ale i exotičtějších přímořských destinací. Dovolená u moře, to je totiž většinou záruka krásného opálení. Spousta těchto dovolenkářů ale dodnes netuší, jak svou pokožku před sluncem chránit. A mnoho lidí se také domnívá, že třeba u nás v Čechách a na Moravě se nespálíte, protože zdejší slunce není dostatečně silné. Opak je ale pravdou. Co všechno byste měli vědět o vašem SPF?Hned na začátek bychom si měli ujasnit, že žádné bezpečné opalování ve skutečnosti neexistuje. Hnědnutí pokožky je stále pouze obrannou reakcí kožních buněk, které jako odpověď na sluneční záření produkují více pigmentu melaninu, zodpovědného za tmavnutí pokožky. Opalovací kosmetika ale zásadně určuje, kolik slunečního záření pronikne k vaší pokožce. Pojďme si opalovací přípravky představit důkladněji.
Opalovací kosmetiku obvykle vybíráme podle značky, textury a především pak podle magické zkratky SPF. Možná podvědomě tušíte, že čím vyšší hodnota SPF, tím lepší ochrana, ale jak je to doopravdy? SPF je zkratka anglického spojení „sun protection factor“, v překladu tedy něco jako faktor sluneční ochrany. A jeho číslo opravdu udává, jak dobře chrání před zářením zvaným UVB. Čím vyšší hodnota SPF, tím víc UVB záření dokáže váš opalovací krém zachytit, a tím mu zabránit páchat neplechu ve vaší pokožce.Nejvyšší faktor, který u nás seženete, je SPF 50. Ten zablokuje asi 98 % UVB záření, k vaší pokožce pak proniknou pouze 2 %. SPF 30 pak blokuje 97 %, SPF 20 95 %, SPF 15 93 % a SPF 10 90 %. Nižší čísla už nemají smysl, každý dobrý dermatolog vám doporučí minimálně SPF 30. Ale dost bylo čísel. Pozornost byste měli věnovat i dalšímu anglickému spojení, a sice broad-spectrum.
Teď už víme, že SPF chrání před UVB zářením, pokožku ale může poškodit i druhý typ slunečního záření – strašák jménem UVA. Zatímco UVB záření působí jenom ve vnějších vrstvách pokožky, kde způsobuje spálení a může vést i k riziku vzniku rakoviny kůže, UVA dokáže proniknout mnohem hlouběji do pokožky. Tady pak umí narušit buněčnou DNA, podílí se na rychlejším stárnutí pokožky, vzniku vrásek i pigmentových skvrn a má také co dočinění se zvýšeným rizikem rakoviny. UVA se využívá i v soláriích, právě tento typ záření totiž způsobuje hnědnutí pokožky.A označení broad-spectrum na vašem opalovacím mléku, krému či spreji naznačuje, že daný přípravek dokáže chránit pokožku před oběma typy UV záření. Pokud nenajdete broad-spectrum, výrobce může uvádet i konkrétní informaci, že produkt chrání před UVB i UVA.
Váš opalovací krém nebo jiný typ přípravku obvykle potřebuje pár desítek minut na to, aby se dokázal dostatečně vstřebat do pokožky. Nanášejte proto opalovací kosmetiku asi s 20minutovým předstihem, než vyjdete na slunce. Pak máte záruku, že vaš SPF faktor funguje správně.
Víc, než si myslíte. Většina lidí, kteří používají SPF faktor, se často odbyde malým množstvím opalovací kosmetiky a ta pak nefunguje tak efektivně, jak by měla. Dospělý člověk obvykle potřebuje kolem 35 mililitrů. Pro lepší představu je to asi jedna čajová lžička na každou ruku, jedna na obličej a další na krk a dekolt. Celá polévková lžíce potom na každou nohu, břicho a záda.
Filtr postupem času slábne vlivem slunečního záření, jedna jediná aplikace denně tedy zdaleka nestačí. Doporučujeme nanášet opalovací krém minimálně každé 2 hodiny a pokud se mezitím koupete, utíráte nebo více potíte, natírejte se častěji.Víte nyní vše, co potřebujete? Pak nezbývá než sbalit plážovou tašku, pořídit kvalitní opalovací krém s dostatečným SPF a vyrazit vstříc letošnímu létu.Další tipy a triky pro bezpečné opalování hledejte také v Encyklopedii krásy na Elnino.cz!