5.díl: Citrusové a aromatické vůně

| 6.12.2014 | Novinky, Svět vůní | 0 komentářů

Na konec seriálu o rodinách dámských vůní jsem si nechala citrusové a aromatické (bylinné) kompozice, které dříve – před zrodem moderní parfumerie – nosili dámy i pánové. Později byly tyto vůně v podobě kolínských nebo toaletních vod typické hlavně pro muže, ale dnes, v době unisexu, už je zase nosíme všichni.

Vůně vyráběné z extraktů z citrusové kůry a různých bylin jsou staré stovky let. „Uherská voda“ nebo také „Voda uherské královny“, která vznikla zřejmě v druhé polovině 14. století a je pokládána za první evropský parfém na alkoholové bázi (do té doby se používaly vonné oleje, masti nebo kuřidla), byla přesně taková. Původně prý obsahovala pouze rozmarýn a tymián, pozdější verze i citron, levanduli, mátu, šalvěj a majoránku. V roce 1709 pak italský parfumér Farina namíchal vůni, kterou nazval Eau de CologneKolínská voda. Obsahovala citrusy (např. citron, pomeranč, bergamot) a byliny (levandule, rozmarýn, tymián) spolu s jasmínem a tabákem, a stala se natolik slavnou, že se dnes osvěžujícím lehkým vůním s citrusy a aromatickými složkami říká jednoduše „kolínská“.

Citrusové a aromatické vůně se nosí především v létě, protože dokáží skvěle osvěžit i v takovém horku, ve kterém začínají být květinově ovocné vůně nepříjemně lepkavé.

Citrusové vůně

Vůně, které by obsahovaly pouze citrusy, jsou vzácné. Citrusové složky jsou totiž velmi těkavé a vydrží vonět jen chvilku, proto se k nim přidávají alespoň byliny nebo lehká dřeva. Čistě citronový je přírodní deodorant Citrus od Weledy, který voní zhruba deset minut.

Svěží Tuscan Soul od Salvatore Ferragama obsahuje bergamot a petitgrain a vydrží také jen chvilku. Krásná je Aqua Allegoria Pamplelune od Guerlainu, která voní po grapefruitu a bergamotu a díky základu obsahujícímu pačuli má o něco lepší výdrž, nebo Eau de Cologne téže značky, která se skládá z různých citrusů včetně bergamotu, pomeranče a citronu. Arancia di Capri od Acqua di Parma je ódou na pomeranče a mandarinky, přislazené ovšem špetkou mošusu a karamelu, Bergamotto di Calabria voní po bergamotu a citronu, jejichž výdrž prodlužuje pikantní zázvor.

Citrusově aromatické vůně

V této skupině je reprezentantů naštěstí dost. Farinova Kolínská voda se převtělila do Eau de Cologne 4711, kterou si můžete koupit za velmi příznivou cenu. Jejími hlavními složkam jsou citron a rozmarýn. Eau d’Orange Verte (Hermès) obsahuje pomeranč, mátu a pačuli, Aqua Allegoria Mandarine Basilic (Guerlain) mandarinku a bazalku. Skvělé osvěžující vůně nabízí značka Acqua di Parma: Mirto di Panarea (myrta, citron, bergamot) nebo klasickou Colonii (citrusy, levandule, verbena a rozmarýn).

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]
Share This