6. díl: Indie

| 25.1.2016 | Novinky, Zajímavosti | 0 komentářů

Indie nevyniká pouze tím, že je nejlidnatější zemí světa a plná protikladů, ale vyznačuje se také zkrášlování těla pomocí henny, zajímavou přírodou, úchvatnými památkami a jedinečnými vůněmi.

Indie a tetování

Také si vozíte z dovolené spíše zážitky než bolavé nohy z obíhání krámků a obchodů v honbě za suvenýry? Pokud jste navštívili jednu z nejlidnatějších zemí světa a inklinujete spíše k první skupině, pak jste si asi určitě nechali nějakou část těla zkrášlit hennou.

Tetování hennou - zdroj: http://bit.ly/1QvlZdE

Tetování hennou – zdroj: http://bit.ly/1QvlZdE

Tato tetovací tekutina patří k Indii stejně jako blecha ke psovi. Tetování hennou ale není jen módním výstřelkem ani sezónní záležitostí. Indové po staletí věří, že jim přináší štěstí a zdraví, proto „tetují“ i své děti. Způsob a technika provedení není však tak dokonalá, jak si myslíme. Mistry v tomto oboru jsou překvapivě Afričané, přesto bude mít vaše osobní „kérka“ svůj půvab i kouzlo i v Indii. Henna je úžasná svým účinkem a trvanlivostí, a to vše na přírodní bázi.

Zkrášlování těla

Ačkoli se nám, Evropanům, moc nezdá přístup Indů k osobní hygieně (proboha, co všechno jen provádějí v posvátné řece Ganze – spalují své zemřelé a současně si v ní umývají tělo!), přesto všechno třeba i odtud pochází pokračování v pokrokovém rituálu holení ochlupených míst na těle, které dokonce považují za špatné znamení, asi jako Evropané třináctého v pátek.

Jak jsou Indové jako národ typově výrazní (blonďaté stvoření by jste v ulicích hledali i ve dne s baterkou), tak i jimi používané přípravky jsou nepřehlédnutelné, pronikavě vonné a hlavně barevné.

Kadidlo - zdroj: http://bit.ly/1njp98r

Kadidlo – zdroj: http://bit.ly/1njp98r

Historicky jsou v tomto ohledu podobní starověkému Řecku a Římu, kdy o sebe automaticky se stejnou měrou pečovaly jak ženy, tak muži. Líčení a úpravy obličeji však rozlišovali podle významnosti události na speciální příležitosti anebo na všední den. Už v období cca 2500 až 1550 př. n.l. používali make-up a ústa krášlili precizním nanášením rtěnky. U Indů, kteří byli hodně duchovně založení, se nikdy nejednalo jen o zkrášlení tělesného vzhledu, ale současně měla tato úprava nositeli zajistit pevné zdraví, dlouhověkost a štěstí.

Vonné pryskyřice

Vonné pryskyřice

Parfémy používali silné a vytrvalé, obsahovali především květinové silice, koření a kadidlo. I oběti, přinášené božstvu, zahrnovaly nejen jídlo a nápoje, ale především květiny, obřadní předměty a vše bylo zalito nepřeberným množstvím vůní, zapalovaly se vonné svíce.

Indie zůstala i po staletí v tomto ohledu svá, způsob a provedení zkrášlování se od dávnověku téměř nezměnil, nepodléhá žádným módním trendům a stylům.

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]
Share This