Escentric Molecules: Krásky zrozené v laboratoři

| 1.7.2016 | Novinky, Parfémy, Značky od A-Z | 0 komentářů

Každý, kdo se zajímá o parfémy, ví, že moderní parfumerie využívá vedle přírodních vonných látek také spoustu syntetických. Bez těch správných molekul bychom neměli ani naše oblíbené klasiky jako Shalimar nebo Angel. Značka Escentric Molecules vzdává hold právě těmto kráskám zrozeným v laboratoři.

Moderní parfumerie stojí na moderní chemii

V dnešní době bio, eko a raw se cokoli chemického netěší moc velké oblibě. Někteří zákazníci by nejraději v parfumeriích viděli jen přírodní vůně, ve skutečnosti by je ovšem malý výběr a vysoké ceny čistě přírodních parfémů nejspíš rychle odradily. Moderní parfumerie stojí na moderní chemii.

Když se někomu snažíte popsat vůni, můžete snadno použít přirovnání: voní jako růže, voní jako jablka se skořicí, voní jako suchá tráva… To jsou aromata, která známe. Příroda je však plná chemických látek, jejichž vůni běžně neznáme.

Escentric Molecules

Escentric Molecules

Například vůně růže má mnoho složek, a kdybyste je od sebe oddělili, některé z nich růži ani připomínat nebudou; nebo naopak, ze dřeva můžete izolovat látku, která voní jako vanilka, přestože v samotném dřevu byste vanilku nehledali. Tyto přírodní chemikálie, izolovatelné v laboratoři, používají parfuméři již přes sto let. A postupně k nim přidávali látky, které byly kompletně vyrobeny lidskou rukou. Těmi lze v parfémech nahrazovat nedostupné přírodní ingredience a především z nich vytvářet úplně nové kompozice.

Minimalistický koncept Escentric Molecules

Většina syntetických vonných látek je sama o sobě nepoužitelná, jejich krása se ukáže až ve vhodné směsi. Některé jsou ovšem samy o sobě přitažlivě voňavé – a to se konečně dostávám ke značce Escentric Molecules a tomu, na čem je postaven její koncept.

Geza Schoen

Geza Schoen (zdroj: fragrantica.com, citováno dne 1.7. 2016)

Německý parfumér Geza Schoen založil Escentric Molecules v roce 2006, poté, co ho definitivně přestala bavit komerční parfumerie. Pan Schoen má uměleckou duši a vždycky byl tak trochu rebel. Jednou večer vyrážel do baru a napadlo ho navonět se chemikálií Iso E Super, která se přimíchává do parfémů pro svou jemně dřevitou vůni.

Ženy se ho chodily ptát, čím to tak krásně voní a Schoen se rozhodl vytvořit parfém, který nazval jednoduše Molecule 01 a dal do něj pouze Iso E Super. Je to vlastně extrémně minimalistický, čistý parfém, který už nemůže být jednodušší. Je velmi jemný a nenápadný, někteří lidé ho dokonce vůbec necítí, případně hlásí „já ho na sobě necítím, ale ostatní na mně ano“. Dáváte-li přednost složitějším kompozicím, podívejte se raději na Escentric 01, kde je Iso E Super zkombinován s kosatcem a citrusovými tóny.

Úplně stejně pak vznikly vůně Molecule 02 a Molecule 03 spolu s doprovodnými vůněmi do páru, tedy Escentric 02 a Escentric 03. Číslo 2 dostal od parfuméra Ambroxan, látka, která se používá především jako fixátor. Molecule 02 má proto přes svoji jemnost velmi dobrou výdrž. Jak voní se říct nedá, je to totiž chameleon: na někom voní svěže a zeleně, na někom nasládle a na někom nepříjemně. Escentric 02 kombinuje Ambroxan s Iso E Super, kosatcem a jasmínem.

Escentric Molecules Escentric 03

Escentric Molecules Escentric 03

Molecule 03 obsahuje vetiveryl acetát, který, jak název napovídá, voní jako vetiver, tedy zemitě, mechovitě, dřevitě, zeleně. V Escentric 03 jsou tyto charakteristiky podtrženy pepřem, limetou, zázvorem, kůží a dřevy.

Escentric Molecules Kinski

Escentric Molecules Kinski

Protože jde o tak specifická parfémová díla, před koupí určitě doporučuji vyzkoušet. A pokud by se vám líbila, zkuste se podívat po dalších vůních Gezy Schoena, třeba po pánské toaletní vodě Kinski vytvořené na počest herce Klause Kinského, nebo po Paper Passion, parfému s vůní čerstvě vytištěné knihy.

[Celkem: 2    Průměr: 2/5]
Share This