Nejlepší vůně oceněné prestižní cenou FiFi

| 18.2.2015 | Novinky, Svět vůní | 0 komentářů

Každý se o něj může ucházet, ale ne každý ho může získat. Řeč je o ocenění pro nejlepší parfémy na trhu zvané The FiFi Awards. Ve filmovém průmyslu se předávají Oscaři, voňavý průmysl má své prestižní sošky FiFi.

Kdo ceny FiFi uděluje?

Předávání cen The FiFi Awards je každoročně ve světě parfémů sledováno s velkým očekáváním. Organizace, jenž tyto prestižní ceny uděluje, Fragrance Foundation vznikla již v roce 1949. Annette Green, emeritní prezidentka Fragrance Foundation, dostala nápad ctít parfémové odvětví a oceňovat jednotlivé tvůrčí úspěchy. Nenapadlo ji, že se ceny FiFi stanou ve světě vůní uznávaným symbolem dokonalosti.

Prvního slavnostního předávání cen, které se konalo ve velkém sále hotelu Plaza v New Yorku, se zúčastnilo na 250 členů parfémového průmyslu. Bylo uděleno jen 7 ocenění, z nichž nejvýznamnější získal Chanel No. 19. V této organizaci jsou registrovaní odborníci na slovo vzatí, kteří se v nynějším světě vůní pohybují, zejména pak výrobci a designéři parfémů, kteří posléze rozhodují o udělení cen.

Jak cena vypadá a v jakých kategoriích je udělována?

Roku 1975 byl pověřen designér Pierre Dinand, aby pro organizaci Fragrance Foundation navrhl křišťálové ocenění. Jeho skvostný výtvor, plastika z čistého křišťálu, byla dle jeho návrhu vyrobena ve Francii. Zanedlouho se stala mezinárodně uznávaným symbolem, kterému se posléze začalo zkráceně říkat FiFi.


New_FiFi_Award_shot_2

Redesing této ceny přišel v roce 2006, kdy Fragrance Foundation vyhlásila otevřenou soutěž o nový vizuál této prestižní ceny. Vítězný návrh, vytvořený Denisem Boudardem, představuje kapku parfému, která se rozpouští a rozvlňuje štíhlý hranol krystalu. Oficiální debut nové ceny FiFi byl při slavnostním předávání v květnu v roce 2007.

Oskar za filmovou roli vypovídá o kvalitě umělce, který ztvárnil filmovou postavu. Ocenění FiFi vypovídá o kvalitě vůně. I parfémová ocenění jsou udělována v různých kategoriích:


  • Fragrance OF THE YEAR: Vůně roku – v této kategorii se samostatně posuzují pánské vůně a samostatně dámské vůně. Rozhoduje i to, zda je vůně jen pro přímý prodej (Private Label / Direct Sell), nebo jde vůni široce dostupnou (Broad Appeal / Popular Appeal). Zda vůně patří mezi Nové vůně (Nouveau Niche), Luxusní vůně (Luxe).
  • Fragrance HALL OF FAME: Vůně v síni slávy každý rok může dostat jen jediná vůně. Nezáleží, zda pánská nebo dámská. FiFi v této kategorii se udělují vynikajícím vůním, které jsou na trhu více jak 15 let.
  • BEST NEW CELEBRITY Fragrance OF THE YEAR: Vůně celebrit
  • PACKAGING OF THE YEAR: Nejlepší balení – také se samostatně volí mezi pánskými a dámskými vůněmi.
  • MEDIA CAMPAIGN OF THE YEAR: Nejlepší propagační kampaň roku

V roce 1993 se uskutečnil první ročník tzv. Evropského „FiFi“, kde se udělují ceny za nejlepší dámskou a pánskou vůni samostatně též ve Velké Británii, Francii, Německu, Itálii a Španělsku.

The FiFi Awards v roce 2014

V loňském roce získaly ocenění The FiFi Awards i tyto vůně:

Do síně slávy byla zařazena vůně Clinique Happy, která svou jiskřivostí a svěžestí přináší radost do každého dne již od roku 1997.

Clinique Happy

Clinique Happy

Nejlepší dámské vůně:

Nejlepší pánské vůně: 

Přehledný soupis všech oceněných vůní naleznete ZDE!

O úspěchu vůní nerozhoduje jejich cena, ale kreativita, inovace tvůrců a v neposlední řadě i ohlas těch, kvůli kterým jsou vůně vyráběny – náš zájem, naše láska k vůním. Máte i Vy mezi oceněnými vůněmi 2014 svého favorita? Nebo byste raději FiFi udělili jiné vůni?

Zdroj úvodní fotografie: bit.ly/1DpdjzC

[Celkem: 12    Průměr: 2.3/5]
Share This