Nejúspěšnější parfémy všech dob

| 30.9.2015 | Novinky, Parfémy, Svět vůní | 1 komentář

Nejúspěšnější parfémy jsou vždy zrcadlem své doby. Nezapomenutelného úspěchu nelze dosáhnout jen pouhou nápodobou starší vůně. Velikáni parfémového světa nás znovu a znovu udivují svými vonnými uměleckými díly.

Jsou nedostižné, diktují módu a udávají zcela nový směr. Každý milovník vůní s lehkou nostalgií a úctou vzpomíná na neobyčejné voňavé kousky z minulosti. Bohužel opravdu výjimečných vůní je jen hrstka. S rostoucím průmyslovým pojetím výroby parfémů trh, dá se říci denně, zaplavují stále nové vůně. Jsou krásné, opěvujeme jejich krásu, ale stane se některá z nich parfémovou legendou?

Královna mezi parfémy: Chanel No.5

Když se řekne parfém, valné většině z nás, a je jedno zda jste muž či žena, se vybaví právě Chanel No.5. Legendární vůně, která byla, je a vždy bude udivovat svým půvabem, elegancí a nedostižným příběhem.

Chanel No.5

Chanel No.5

Píše se rok 1921 a extravagantní módní návrhářka Coco Chanel představuje svůj moderní květinově aldehydový parfém Chanel No.5. Věděla, že je výjimečný a věřila jeho úspěchu. Nikdo by však tehdy neřekl, že se stane jedním z nejprodávanějších parfémů světa.

Zajímá Vás Chanel No.5? Přečtěte si více o této legendární vůni v našem dalším článku.

Orientální kráska Guerlain Shalimar

Až dech beroucí příběh pravé lásky inspiroval parfuméra Jacques Guerlaina ke stvoření vůbec první orientální vůně v historii. Píše se rok 1925 a trh dobývá noblesní parfém Guerlain Shalimar.

Guerlain Shalimar

Guerlain Shalimar

Magie této vůně je nepopiratelná a dává nám smrtelníkům možnost ocitnout se alespoň na okamžik v dálném orientu a prožít si svůj vlastní příběh tisíce a jedné noci.

Více se o vůni Shalimar dočtete zde!

Rafinovaně intimní parfém Miss Dior

Chyprové květinové vůně měli v 50. letech velký potenciál zazářit na pomyslném parfémovém nebi. Parfému Miss Dior od Christiana Diora se to v roce 1947 povedlo.

Miss Dior

Miss Dior

Klasická, neskutečně elegantní vůně plná sytých květinových tónů. Možná si i Vy její vůni spojujete s vůní maminky či babičky, já mám to štěstí. Ale pozor, nová Miss Dior z roku 2012 se bohužel od původní vůně značně odlišuje.

Jaké jsou další slavné parfémy světa?

Jen velmi nerada bych na některého z voňavých velikánů zapomněla. Pojďme si vypsat alespoň některé z nich a odpusťte, zda jsem právě Vašeho oblíbence nezmínila:

  • 1912 – Guerlain L´Heure Bleue
  • 1919 – Guerlain Mitsouko
  • 1930 – Jean Patou Joy (ve své době nejdražší parfém světa)

Ačkoli zuří válka, patří léta 1940 – 1950 k rozkvětu parfémového průmyslu.

Bezstarostná éra hippie, kalhotů do zvonu a pořádně natupírovaných vlasů. Z této doby jsou právě tyto parfémy:

Svoboda vlastního názoru, důraz na individualitu osobnosti,… V duchu amerického snu se nesla 90. léta.

A to nejlepší na konec. Sladká tečka na závěr – andělsky božský parfém Thierry Mugler Angel. Jednička mezi gurmánskými vůněmi. Sladká, delikátní a tak výjimečná…

Angel

Vměstnat do jednoho článku všechny slavné parfémy by byl hřích. Každý z nich si zaslouží svou vlastní chvilku slávy. Jaké parfémy Vás zajímají? O které vůni byste se rádi dozvěděli více? Napište mi do komentářů.

[Celkem: 4    Průměr: 2.5/5]
Share This