Nezpochybnitelná vůně vzpomínek

| 5.9.2017 | Zajímavosti | 0 komentářů

Vůně mají nezaměnitelnou úlohu v našem životě. Mnozí z nás si možná doposud nikdy neuvědomili, že právě čich je ze všech smyslů ten, který dokáže nejlépe vyvolávat vzpomínky.

Určitá vůně nás dovede okamžitě přenést v čase. Díky ní dokážeme opakovaně prožívat tytéž emoce, stejný prožitek z okamžiků našeho života, na které bychom neradi zapomněli. V čem je skryto ono kouzlo vůní? Jak to, že dokážou vyvolat vzpomínky na události, osoby či místa, na které bychom mnohdy možná již nikdy nepomysleli?

Vůně se vrací ve vzpomínkách

Vůni sice nevidíte, ale ona se pohybuje. Odchází, přichází, vrací se vám ve vzpomínkách“ říká Naomi Goodsir, designérka Naomi Goodsir Parfums. I přes naše zaryté přesvědčení, že zrak a sluch jsou nejdůležitějšími smysly, z evolučního hlediska je pro člověka právě čich tím nejdůležitějším smyslem – většina savců (a člověka nevyjímaje) rozeznává pomocí čichu potravu, jedy, … . Právě díky svému primitivnímu, avšak původně pro přežití zásadnímu opodstatnění dokáže čich vyvolávat nejlépe vzpomínky.

Vůně nám připomenout okamžiky štěstí

Vůně nám připomenout okamžiky štěstí

Samotnou vůni si pak můžeme představit jako jakýsi jednoduchý kód, který nám umožní nabudit pomocí velmi citlivých receptorů i ty nejstarší vzpomínky ukryté hluboko v našem mozku. Vůně tedy dokáží mnohonásobně lépe a přesněji vyvolávat vzpomínky než to, co vidíme či slyšíme.

Kolik jednotlivých vůní znáte?

Věděli jste, že lidský mozek je schopen rozpoznat až 10 000 rozdílných vůní? Kolik jich ale dokážeme bezpečně pojmenovat? Zkušený nos parfuméra či znalce dokáže s přesností určit stovky jednotlivých vůní. I tak to ale srovnejte s tím, kolik znáte jedinečných barev, kolik znáte hudebních žánrů, … Lidé se na čich přestali zcela spoléhat a v moderní době zcela dominuje spoléhání na zrak a sluch. Na jedinečný a zcela nevyužitý potenciál čichu však mnozí z nás již zcela zapomněli.

Kolik vůní znáte?

Kolik vůní znáte?

Vůně mají přitom nedocenitelnou schopnost oživovat pro nás již mrtvé vzpomínky. Důležitost a nezpochybnitelnost takových vzpomínek má pro nás velmi osobní charakter – milující osoby, zážitky z dětství, okamžiky s přáteli, oblíbená místa či věci, …

Která vůně je pro váš život stěžejní? Vzpomenete si např. na zemité vůně s dětství?

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]
Share This