Niche vůně (1.díl): Tom Ford

| 12.11.2015 | Novinky, Parfémy, Svět vůní, Značky od A-Z | 0 komentářů

Niche vůně Tom Ford si sice volnějším tempem, ale stále cíleněji, klestí cestu ke konečnému zákazníkovi. Ještě před pár lety se do parfémového povědomí moc neukládal. Také díky chabé dostupnosti na našem trhu. To dnes již naštěstí neplatí. Čas, který bylo nutno věnovat jejich objevení a zalíbení, právě uzrál.

Jak to všechno začalo?

Hvězdná kariéra dnes 54letého rodáka z Texaského Austinu Toma Forda začala u módních domů YSL a Gucci. Spouštěčem, kdy si uvědomil, že svět módy je jeho život, byla paradoxně pozice pomocného asistenta u Chloe.

Právě při stáži v tomto módním domě v sobě objevil nadšení pro módu s takovým zaujetím, že se tímto směrem začal důsledně ubírat. Enormní nasazení pro tuto věc přirozeně vyústilo v založení své vlastní značky Tom Ford.

Tom Ford (autor: Nicolas Genin, in Paris 2009, zdroj: wikimedia commons)

Tom Ford (autor: Nicolas Genin, in Paris 2009, zdroj: wikimedia commons)

Odchod Forda od Gucciho znamenal nejen ztrátu „tváře“ značky, ale také ve vzduchu visící nejistotu, zda jeho nástupce dokáže Guccimu přinést minimálně stejné, Fordem nastartované, enormní zisky.

Tom Ford jako synonymum pro nadčasovou, ležérní a elegantní módu. Pouť, v průběhu které vznikaly jeho niche vůně, jsou skvělé, některé natolik, že si už vysloužily nálepku kultovního parfému. Kdo by neznal, nebo alespoň neslyšel, o Velvet Orchid?

Čtyři skvělí parfuméři přivedli na svět vůni, kterou ženy svádí a muži ji podléhají. Velvet Orchid, než sesadila z trůnu obliby předchůdkyni Black Orchid, je jí v mnoha ohledech podobná. Superlativy ověnčená Black Orchid však zůstává nejen v mysli jejích obdivovatelek jako „Parfum Fatale“.

Proč a co činí úspěšné niche vůně tak úspěšnými?

Prostě faktor „X“. Za touto proměnnou jistojistě hledejte užití vzácných a kvalitních surovin, kterými se u Fordových parfémů nešetří a zákazníci, jak vidno, je dokáží ocenit. Prozíravě vycítil, že nastává doba pro uchopení vlastní individuality. Originalitu však nepovažuje za parfémovou extravaganci s cílem jakkoli šokovat. Pravděpodobně to je Fordův recept na jedinečný parfém.

Panuje zde vzácná shoda, kdy obsah flakónu koresponduje s jejím názvem a naopak. Fordovy parfémy, pokud je detailně neznáte, nebalamutí. Stačí tak jen zapojit osobní vkus, fantazii a sáhnout po té, který název bude aktuálně naplňovat zrovna tu vaši představu ideálního parfému.

Mrkněte na celou nabídku značky Tom Ford.

Typický hranatý flakónek, do kterého se plní vonné esence, výrazně podvědomě připomíná siluety lékovek, do kterých se v dávných dobách nalévaly léčivé substance v apatykách. Také šrafované „placatky“ nenechají nikoho na pochybách, s jakou značkou mají čest.

Velvet Orchid – jaká je?

V případě Velvet Orchid si doslova pohladíte hebký samet a příjemné pocity zaplaví endorfiny celé tělo i mysl. Kouřové tóny pryskyřice otevírají dveře poslíčkovi s bohatou kyticí květin. Mezi jednotlivými stonky na sebe upozorňuje zvláště hyacint, magnolie a otočník. Suché pačuli zaobluje noc a temnotu, kterou s sebou přináší.

Tom Ford Velvet Orchid

Tom Ford Velvet Orchid

Hutný a výrazný ylang- ylang se prolíná s hořkostí kvalitní víceprocentní čokolády. Mystičnost parfému padá na labdanum, erotizující semiš balancuje na rozhraní pocitů z jeho pohlazení od slastného předení po mrazivé přejetí proti srsti, myrhou a santalovým dřevem podpořený základ připomíná polibek koňaku a pohlazení vanilky.

Vůbec se mi nechce použít v hodnocení Fordových parfémů slovo „obecně“, protože jsou všechno jiné, jen ne „univerzální“. Takže především každý z nich oplývá svou dávkou jedinečnosti a individuality, a tyto dvě vlastnosti jsou tak výrazné, jako množství a síla použitých ingrediencí.

Pokud se vám nějaké vámi oblíbené složky dostává v parfémech málo, zacilte na ty Fordovy a možná budete chtít zase trošku ubrat. Sebelepší recenzi nikdy nenahradí osobní setkání. Nedočkavá plejáda těchto parfémů, o kterých tu nemohla být z prostorových důvodů zmínka, čeká na vaše objevení a osudovou volbu. Kde jinde, než exkluzivně na www.parfemy-elnino.cz.

Petra JanačíkováVůně – to neuchopitelné nic a přeci vypovídající vše…

Vodítkem, jak vybrat ten správný parfém, je nepřeberné množství rad. Nejcennějšími pomocníky jsou však Vaše intuice a cit. Ten nejlepší parfém je stejně ten, který si sami vyberete.“
Petra

[Celkem: 2    Průměr: 2/5]
Share This