Opalovací kosmetika: Na co si dávat pozor?

| 16.6.2015 | Pečujte o sebe, Tipy a inspirace | 0 komentářů

Rok od roku jsou sluneční paprsky silnější a pro pokožku nebezpečnější. Nechcete se spálit? Proč zbytečně riskovat rakovinu kůže, pořiďte si kvalitní opalovací kosmetiku a chraňte sebe i své blízké. Vezměte si na pomoc vhodné opalovací bodyguardy. Jak je vybrat?

Nenatírat se ničím není řešení

Při hledání informací, jaká opalovací kosmetika a proč je nejlepší, mě zarazilo vyjádření jedné nejmenované dámy „opalovací kosmetika není nutná, protože si pokožka na slunce časem zvykne.“ Fáma nebo fakt? Jak se říká, výjimky potvrzují pravidla, ale v tomto případě se opravdu nevyplatí zbytečně hazardovat se svým zdravím.

Chraňte každičký kousek svého těla.

Chraňte každičký kousek svého těla.

UVA a UVB paprsky nikdy nebudou s Vaší pletí nejlepší přátelé. Při opalování dochází v pokožce k tvorbě pigmentu. Pleť díky tomu získává bronzový nádech, který je však pouze obranným reflexem, nikoli přispěním k Vaší kráse a půvabu od matičky přírody.

Jakou opalovací kosmetiku mám zvolit?

Dnešní trendy však hovoří jasně – pokud nechcete vypadat jako ředitel místní vápenky, měli byste alespoň na okamžik zakotvit na prosluněné dece a vystavit své obnažené tělo na obdiv slunečním paprskům. Valná většina z nás se tak opaluje zcela dobrovolně a záměrně.

Na novodobou opalovací kosmetiku jsou proto kladeny mnohem vyšší požadavky – musí dostatečně hydratovat, vyživovat, izolovat od znečištění. Každý opalovací krém musí podle EU chránit účinně jak proti UVB, tak UVA*.

Obecně se dá konstatovat, že čím vyšší ochranu použijete, tím déle budete chráněni. Pokud pak máte světlou a citlivou pleť, měli byste mít vždy min. SPF 30 a vyšší. Pomoci s výběrem vhodné výše sluneční ochrany (SPF) Vám pomůže zařazení podle fototypu pleti:

  • Typ č.1: vysoce zranitelná pleť ► velmi světlá pleť typu albín, která se nikdy neopálí a velmi rychle se spálí. Ideálně SPF 50.
  • Typ č.2: velmi citlivá pleť ► světlá až tmavá pleť, která se nejdříve spálí, ale po určité době přechází v opálení. Doporučuje se na první pobyt na slunci min. SPF 30, poté je dostačující SPF 20-25.
  • Typ č.3: normální pleť ► tmavší pleť, která se spálí jen zřídka a vytváří přirozenou pigmentaci. Zcela dostačující je SPF 15 nebo 20.
  • Typ č. 4: tmavá pleť se silnou pigmentací ► hnědá pleť, která se nikdy nespálí. Může si dovolit SPF 10.

 *Dle směrnice EU musí být vytvářeny opalovací krémy v poměru 1/3 UVA a 2/3 UVB. Př.: krém s označením SPF 30 by Vás měl ochránit před UVA 1 a před UVB 20.

Na správné aplikaci opravdu záleží

Je jedno zda jste si oblíbili opalovací mléko, krém či olej. Pravidla pro správnou aplikaci jsou pro všechny produkty shodné.

This slideshow requires JavaScript.

  • Přípravkem nešetříme!
  • Větší pozornost věnujte oblastem s vyšším sklonem k rychlejšímu spálení jako jsou kolena, ramena, záda, nárty, nezapomínejte ale ani na nos a uši!
  • Produkt aplikujte ideálně 20 – 30 min. před sluněním.
  • Aplikaci opakujte min. každé 2 hodiny.
  • Kosmetiku nenechávejte volně ležet na přímém slunci, raději ji schovejte do plážové tašky.

Po hodince „smažení“ na slunci nejlépe skočit rovnou do chladné vody. Chyba, která může být rozhodující! Tyto extrémní výkyvy postupem času vedou k tvorbě citlivé pokožky se sklonem k zarudnutí. Nemluvě pak o vysokém riziku utonutí, na to nezapomínejte!

Vyberte si tu pravou opalovací kosmetiku

Dříve než se vystavíte na slunci, vybavte se vhodnou opalovací kosmetikou. Zamezíte tak ztrátě elasticity Vaší pleti a nebudete tak přikrmovat předčasné stárnutí a tvorbu vrásek. Pamatujte, že si Vaše pleť vše moc dobře pamatuje a jednoho dne Vám vše oplatí. Co Vám nejlépe pomáhá při nechtěném spálení? Jaká kosmetická značka opalovací kosmetiky je dle Vás nejlepší?

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]
Share This