Tulipány pěkně zblízka

| 7.6.2016 | Novinky, Svět vůní | 0 komentářů

Tulipány patří k mým nejoblíbenějším květinám. I když rychle vadnou, kytice tulipánů mě potěší víc než kytice růží. Velká škoda, že u nás kvetou jen tak krátce, vydržela bych se na tulipánový záhon dívat klidně po celý rok.

Tulipány nepochází z Holandska

Světe div se, ale tulipány s největší pravděpodobností pocházejí z Asie, přesněji z nižších pohoří na západě Himálají. Existuje několik desítek druhů divokých tulipánů, které rostou volně v přírodě – třeba v Pákistánu, Íránu, Turecku, Sýrii, ale také v Maďarsku nebo dokonce i na Sibiři.

V Turecku se ve středověku intenzivně zabývali pěstováním tulipánů a zdejší sultáni si nechali dovážet i druhy z jiných zemí. Z Turecka se květina dostala do Evropy a tady dosáhla největší obliby právě v Holandsku. Zde v 17. století proběhla dokonce „tulipánová horečka“, kdy se s cibulkami obchodovalo na burzách a prodávaly se za astronomické ceny. Mít tulipánovou zahradu znamenalo mít doslova poklad, ostatně cibulky se ze zahrad často kradly a majitelé tak přicházeli o značné jmění.

Holanďané také vynalezli speciální vázu na tulipány, kterou můžete vidět na mnoha obrazech z té doby.

Pro vůni musíte přivonět opravdu blízko

Tulipány jsou samy o sobě tak krásné, že ani nepotřebují vůni, aby se udržely v naší přízni. Jejich přirozené aroma je poměrně jemné. Abyste ho ucítili, musíte si přivonět hodně blízko, nebo stát u záhonu tulipánů, na který svítí sluníčko a nad květy se vznáší vonný oblak.

tulipány otevřely své kalichy

tulipány otevřely své kalichy

Když strčíte nos přímo do tulipánu, ucítíte zelenou květinovou svěžest s pudrovými a nasládlými podtóny podle toho, jak je květ vyzrálý a kolik pylu zrovna obsahuje. Některé kultivary voní výrazněji a jsou to prý především ty, které začínají kvést brzo, např. „Prinses Irene“, „Generaal de Wet“ nebo bílý „Schoonoord“. Jestli zahrádkaříte, můžete to sami vyzkoušet.

My, kteří zahrádku nemáme, se musíme potěšit v parcích a na městských zelených plochách, kde jsou tulipány oblíbeným jarním zkrášlovadlem.

Krátkodobou potěchu nahradí jedině parfém

A teď, když krásné květy odkvetly, nezbývá než hledat parfém. Tulipánových parfémů je bohužel velmi málo, nejspíš proto, že na představu tulipánové vůně opravdu mnoho zákazníků nenalákáte.

Značka Byredo nabízí parfémovou vodu La Tulipe, ve které jsou tulipánové tóny smíchány se zelenými tóny a frézií. La Tulipe je prostá, vodně a zeleně květinová vůně, příjemná a veselá, vhodná právě na připomenutí kvetoucího jara.

Byredo La Tulipe

Byredo La Tulipe

Stopy tulipánů může váš nos nečekaně vystopovat v jiných květinových parfémech, takže jestli hledáte, zkoušejte i parfémy, které tulipán ve složení nemají, třeba Pure White Linen (Estée Lauder). Tulipánovou vůni s příměsí pivoňky a orchideje přináší i dámská vůně Beyonce Midnight Heat.

Beyonce Midnight Heat

Beyonce Midnight Heat

Další vůně:
True Star Gold Tommy Hilfiger
Salvatore Ferragamo Subtil
L´Artisan Parfumeur Traversee du Bosphore

Nebo leťte do Holandska, najděte tulipánové pole nebo skleník a lehněte si přímo doprostřed. Než vás vynesou za límec, užijete si tulipánové vůně do sytosti!

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]
Share This