Úvod: Historie, která voní i nevoní

| 13.10.2014 | Novinky, Svět vůní | 0 komentářů

Vydejte se s námi po stopách historie vůní a parfémů, které od svého vzniku ušly velmi dlouhou cestu. Lidstvo si již od samého počátku svého bytí libuje v překrásných vůních. Díky zázračnému „vybavení“ lidského těla jedním ze základních smyslů, čichu, tak lidé dostali do vínku dar z nejkrásnějších, schopnost rozlišovat vůně.

Voní či nevoní?

Už tolikrát se mi chtělo podrážděně vykřiknout, kdo vlastně „určil“, že tohle je „voňavé“ a tohle už je společenské faux paux?
Pokud nepatříme statisticky mezi jedince s nějakou anomálií, existují obecně dobře přijímané, a tedy i příjemné vůně. Dámy budou hodiny povzneseně konverzovat o nových parfémech, o méně příjemných vůních je na ně nepsaným pravidlem uvaleno diskusní embargo. Nejobjektivnější verdikt však vždy hledejme na špičce svého nosu.

Homo sapiens parfimems

Roztočme kolo času a ohlédněme se zpět. V době kamenné, kdy lidé více připomínali primáty než lidské bytosti, byla schopnost rozeznávat pachy zásadní především pro přežití a pro udržení rodu, a pokud byla zkušenost s vůní příjemná, byla to pouze podružná záležitost, nic víc.

caveman sketch

Úžasné je však poznání, že po miliony let se určité přírodní zákony nemění a můžeme se na ně spolehnout i dnes. Pach zkaženého masa vysílal varovný signál o nebezpečnosti jeho konzumace nejen generaci našich dávných předků, ale bez jakékoli technologické vymoženosti dojdeme ke stejnému zjištění i dnes, a to pouhopouhým přičichnutím.

Ochrannou funkcí, kterou čich má, přispěl nejen k prevenci před nemocemi, ale dokonce i před holým životem. Schválně, dojedli byste s gurmánskou poživačností až do posledního sousta mykologickou záležitost jménem hnojník inkoustový?

Elnino.cz již od nepaměti miluje parfémy, a proto nabízí mnohé vůně v akci.

Přitažlivá vůně lidského těla

Chemie, která funguje mezi pohlavími a způsobuje jejich vzájemnou přitažlivost, způsobují lidské látky feromony, které opačné pohlaví lákají. Tyto čichové vjemy jsou rovněž považovány za vonné. Pro zachování lidstva je i z tohoto pohledu tento lidský smysl jeden z nejdůležitějších.

A propos – věděli jste, že nevinná pochvalná věta o tom, že hezky voníte, má dle většiny psychologů sexuální podtext? Prozkoumejte například i notoricky známé úsloví „Nemůžu ho ani cítit“. Nabude nového, objeveného významu.

Neodbytně se o mě stále pokouší myšlenka, na kterou nelze najít stoprocentně uspokojivou a přesnou odpověď, do jaké míry vůně ovlivnily celý vývoj a historii lidstva, politické uspořádání, důležité okamžiky rozhodování hlav států, vědu a technické poznatky?

Pokud Vás toto téma zajímá, můžete se těšit na pravidelnou dávku dějepravy na stránkách Selfino.cz, případně nás sledujte na naší sociální síti. Již velmi brzy uveřejníme nový díl, ve kterém se dočtete jak a čím se voněli staří Egypťané a další zajímavosti.


Petra JanačíkováVůně – to neuchopitelné nic a přeci vypovídající vše…

Vodítkem, jak vybrat ten správný parfém, je nepřeberné množství rad. Nejcennějšími pomocníky jsou však Vaše intuice a cit. Ten nejlepší parfém je stejně ten, který si sami vyberete.“
Petra

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]
Share This