Všechno, co jste kdy chtěli vědět o opalovací kosmetice

| 14.5.2019 | Pečujte o sebe, Tipy a inspirace | 0 komentářů

Letní sluníčko milujeme všichni. Přináší krásné počasí, vyvolává úsměvy i veselí a tváří se zkrátka jako jeden z našich nejlepších přátel. Nenechte se mýlit, každý ví, že slunce nás dokáže i pekelně potrápit. Hlavně pokud neznáte zásady sluneční ochrany. Pojďme se na ně mrknout, ať letos nemusíte řešit starosti se spálenou pokožkou!

K čemu je vlastně dobrá opalovací kosmetika?

Opalovací kosmetika naši pokožku chrání před ultrafialovým (UV) slunečním zářením, které může škodit naší pokožce. Víte, že existují dva typy? Máme tu všeobecně známé UVB záření. To proniká do vnějších vrstev naší pokožky a má na svědomí spálenou kůži. UVB záření tedy proklínáte, když vás v noci nesnesitelně pálí kůže a vy se znovu a znovu mažete přípravkem po opalování.

Seznámit byste se ale měli i s UVA zářením. Tento typ dokáže napáchat neplechu v hlubších vrstvách pokožky, tam kde se tvoří nové kožní buňky, ale také elastin a kolagen. Výsledkem je předčasné stárnutí pokožky, vznik pigmentových skvrn, tvorba vrásek a ztráta pevnosti pokožky. Až budete vybírat opalovací kosmetiku, sáhněte po lahvičce, která zmiňuje ochranu před UVA a UVB. Tento přípravek vás totiž ochrání před oběma druhy slunečního záření.

Opalovací kosmetika

Opalovací kosmetika

Tajemství písmen SPF…

…je odhaleno! Jedná se o zkratku anglického výrazu „sun protection factor“ a má nám napovědět, jaké množství slunečních paprsků přípravek nepustí k naší pokožce. Každý odborník vám doporučí opalovací kosmetiku s minimálním SPF 30, který blokuje celých 97 % UVB záření. Chcete-li ještě lepší ochranu, vsaďte na SPF 50. Ten odrazí 98 % paprsků. Třeba SPF 15 zablokuje jenom 93 % záření a o přípravcích se SPF 2 – 4 ani nemá cenu mluvit.

Jak správně používat krém či mléko na opalování?

Špatné zprávy hned na začátek. Když se ráno namažete opalovacím přípravkem, bohužel nejste chráněni po celý den. Koupete se, utíráte ručníkem, potíte se… a každý SPF faktor tak postupně slábne. Ať už používáte sprej, krém či mléko na opalování, nanášejte je pravidelně každé dvě hodiny.

Opalovací kosmetika

Opalovací kosmetika

Věděli jste, že naprostá většina lidí nepoužívá dostatečné množství opalovací kosmetiky? Optimální doporučovaná dávka na jedno namazání je pro dospělé tělo kolem 30 g, představte si třeba množství o velikosti šesti kávových lžiček. Jedině tak bude váš SPF fungovat tak, jak má. Možná jste také zvyklí mazat se až když se po příchodu na pláž svléknete do plavek. Co se raději opalovacím přípravkem namazat už před odchodem ven? Ochranný faktor vždy potřebuje pár minut, aby se vstřebal do pokožky a začal správně účinkovat.

Používejte opalovací kosmetiku správně a nekažte si léto problémy, které jdou ruku v ruce se spálenou pokožkou! Ve zkratce stačí vybrat alespoň přípravek se SPF 30 nebo vyšší, najít označení broad-spectrum, mazat se pravidelně v průběhu dne a používat opravdu štědré množství vašeho opalovacího mléka, krému či spreje. Vybírejte především z osvědčených značek Piz Buin a Eucerin.

Opalovací kosmetika

Opalovací kosmetika

[Celkem: 2    Průměr: 4/5]
Share This