admin | 22 září, 2021 |
Najít pro péči o pleť ty správné aktivní látky a vhodně je kombinovat je jak umění, tak věda. Které látky vzájemně podporují a na co si dát naopak pozor? Toto a ještě více se dozvíte v dnešním přehledu úžasných ingrediencí i produktů, které vám je dopřejí v hojné dávce.
Někdy by se nám při čtení informací z obalů kosmetiky hodila vysoká škola zaměřená na chemii a farmacii. Aktivní látky a i ty pomocné mají poměrně komplikované názvy, každá z nich funguje jinak a navíc jejich výrobci velmi často uvádějí miniaturním písmem. Zaostření zraku na tento seznam se však může v každém případě vyplatit. Zejména když víte, jaké aktivní látky máte hledat, pod jakými jmény se vyskytují a z jakých produktů sestavit svou péči o pleť.
Můj tip: Pokud se vám nechce studovat složení kosmetiky, propracovaný systém péče nabízí značka Revox, Revolution Skincare a Q + A. Ke každému produktu a pro každý typ pleti najdete konkrétní doporučení.
Které aktivní látky zaženou žízeň vaší pokožky? Péče o pleť už má dávno svého favorita, kterým je ne překvapivě kyselina hyaluronová (HYALURONIC ACID). Představte si ji jako miniaturní houbu, která vstoupí do pokožky a zadrží až 1000-násobek své hmotnosti. Zde ale záleží především na velikosti částic. Technicky vzato, molekula této kyseliny se v kosmetice vyskytuje v různých velikostech a právě ty určují hloubku průniku do pokožky.
Primární funkcí kyseliny s větší molekulou je zklidnění vyšších vrstev pokožky a vytvoření ochranné hydratační bariéry. Menší molekuly pronikají hlouběji, nesou vlhkost kosmetického přípravku s sebou a zároveň ji přitahují z externích zdrojů (z atmosféry, pitného režimu, apod.). Tím zvětšují svůj objem a vyrovnávají povrchový reliéf pokožky – jemné linky i vrásky.
Kyselina hyaluronová patří mezi nejtolerantnější aktivní látky v kosmetice a z případných kombinací netřeba mít obavu. V sušším období může kyselina hyaluronová narazit na jediný problém – nedostatečný zdroj vlhkosti.
Vhodným doplňkem této kyseliny je voda. Přijímána v potravě, v nápojích nebo externě. Zjednodušeně, nanesení séra na jemně vlhkou pokožku vám pomůže udržet vlhkost ve všech jejích vrstvách. I té nejsvrchnější. Za další výborný zdroj vlhkosti můžeme považovat aloe vera a obyčejnou okurku. Extrakty (i potraviny a nápoje) z těchto zázraků přírody oživí pleť, vrátí její zářivost a příjemně ji ochladí.
Obzvláště dobře si kyselina hyaluronová rozumí s AHA kyselinami. Zbavují pokožku vrstvy odumřelých buněk a pomáhají připravit cestu pro veškerou hydrataci, kterou s sebou přinese. Výbornou kombinaci tvoří i s niacinamidem, glycerinem, fruktózou, xilitolem a jinými látkami, které zadržují vlhkost.
Doporučené produkty: denní krém L´Oréal Paris Hyaluron Specialist, pleťové sérum Revox Just Hyaluronic Acid 5 %, ampulky Alcina Hyaluron 2.0 + Vitamin C, denný krém Dermacol 3D Hyaluron Therapy, pleťové sérum Q+A Hyaluronic Acid
Mezi nejčastěji používané AHA kyseliny v kosmetice patří kyselina glykolová (GLYCOLID ACID), mléčná (Lactic ACID), jablečná (Malice ACID), citrónová (Citric ACIT) a vinná (TARTARIC ACID). AHA kyseliny (celým názvem alfa-hydroxy kyseliny) se nacházejí hlavně v ovoci (speciálně v citrusovém), ale najdete je i v zelenině, mléce, pivu a víně. Tyto významné a poslední dobou vyhledávané aktivní látky jsou pro svůj vliv na tloušťku zrohovatělé vrstvy buněk klíčem k zářivé pokožce bez nedokonalostí. Fungují jako “chemický peeling” a podporují tvorbu kolagenu.
Kyselina glykolová, jedna z nejvýznamnějších AHA kyselin, pomáhá lidem na celém světě v boji proti akné a pigmentovým skvrnám. Zvláště efektivně spolupracuje s dalšími AHA hyselinami nebo BHA kyselinami, například kyselinou salicylovou. Výhodné je také její spojení se zmíněnou kyselinou hyaluronovou, která přináší vlhkost a zároveň mírní dráždivý dopad peelingu na pleť.
Ale pozor, AHA kyseliny mají od přírody nízké pH a pokud přijdou do styku se zásadou, jejich účinnost poklesne. Častý problém? Nedůsledné spláchnutí produktu při čištění pleti a paradoxně i voda z vodovodního kohoutku. Pokud vám z kohoutku vytéká tvrdá a chlorovaná voda, utřít pleť tampónkem navlhčeným například růžovou vodou před peelingem určitě stojí za námahu.
Také se velmi nedoporučuje míchat AHA kyseliny s vitamínem C, který je ve své podstatě také kyselinou a ne každý typ pleti toto duo snese. Pokud velmi toužíte vidět efekt obou ingrediencí, aplikujte je odděleně. Vitamín C ráno, chemický peeling večer.
Pozor, nikdy nekombinujte přípravky s obsahem AHA kyselin a retinolu! Jsou to silné aktivní látky a jejich vrstvení může způsobit podráždění pleti i zarudnutí.
Doporučené produkty: peeling Revolution Skincare Glycolic Acid, exfoliačný gél Q+A Apple AHA Exfoliating Gel, intenzivní peeling Revolution Skincare Skincare 30% AHA + BHA, peeling Revox Just AHA ACIDS 30%, pleťové tonikum REN Clean Skincare Radiance Ready Steady Glow, pleťové tonikum Alcina Skin Manager AHA Effekt Tonic
Kromě zpevnění pokožky a zlepšení textury toho retinol (RETINOL) – vitamín A – zvládá mnoho. Vyrovnává tón pleti, zlepšuje vzhled pórů a dokonce léčí akné. Ať už si vezmete jakoukoliv jeho podobu (např. Retinylpalmitát, retinaldehyd), tyto aktivní látky slibují výrazné zlepšení celkové struktury pleti. Buďte však opatrní a pro jistotu začněte svůj nový produkt používat nejdříve jen obden, aby si na něj pokožka měla čas zvyknout. A raději se vyhýbejte sluníčku, protože retinol nesnáší UV-záření.
Spárování retinolu s kyselinou hyaluronovou bylo a bude vždy dobrý nápad. Kyselina předchází podráždění a zároveň jeho účinek podporuje. Někteří výrobci doplňují své produkty i olejem ze semen šípku (ROSEHIP SEEDS OIL), který je kromě retinolu bohatý i vitamin C a vitamin E ve vyváženém poměru. Nebo v kosmetice nepoužívají čistý retinol, ale jeho zdroje (viz produkt značky Q + A vlevo).
Vyhněte se však používání více produktů s obsahem retinolu najednou či s přípravky obsahujícím vitamín C, AHA nebo BHA kyseliny. Nikdy současně s retinolem neaplikujte přípravek obsahující benzyl peroxid využíván v medicínské léčbě akné.
Doporučené produkty: pleťová maska Q+A Vitamin A.C.E Warming Gel Mask, pleťové tonikum Revox Just Retinol, noční sérum v kapslích Elizabeth Arden Ceramide Retinol, výživné sérum Revolution Skincare Skincare 0,5% Retinol with Rosehip Seed Oil, sérum Revolution Skincare Retinol
Jaké aktivní látky byste měli pohlídat na štítku kosmetiky, abyste se ujistili, že vaše pokožka nebude trpět žízní ani hladovkou? Pokud byla vaše pleť dosud oslabena, ochablá nebo suchá, je více než pravděpodobné, že její stavba není celistvá. Pomyslnými cihlami na omlazení pleti jsou v tomto případě peptidy – stavební bloky bílkovin a nejlepší přátelé kolagenu pro pevnou a regenerovanou pokožku bez vrásek. K udržení bloků pohromadě ale potřebujeme i cement – konkrétně tuky zvané ceramidy. Ceramidy plní bariérovou funkci. Volné radikály drží mimo buněk, zato živiny a vlhkost uvnitř. Nejslavnější řadu s obsahem ceramidů (i peptidů) nabízí značka Elizabeth Arden pod názvem Ceramide.
Doporučená kosmetika s peptidy: sérum Revolution Skincare Copper Peptide Serum, sérum Revox Just Peptides 10%, sérum Q+A PeptidePeptidy mohou pomoci obnovit kolagen, zejména pokud se používají v kombinaci s retinoidy zlepšujícími texturu pokožky, jak je již zmíněný retinol. Ke zlepšení bariéry a tvorbě ceramidů hojně napomáhá niacinamid a na optimální zvlhčení pokožky doporučuji hydratační krém s vysokým obsahem glycerinu nebo kyseliny hyaluronové.
V tomto článku jsem několikrát zmínila derivát vitaminu B3, niacinamid (NIACINAMIDE). Je to vlastně jediný vitamin, který si tělo nedokáže samo vyprodukovat. Pokud trpíte pigmentovými skvrnami, zarudnutím, častými záněty, nebo vás trápí vrásky, zašedlý vzhled, akné a zhoršená pružnost či mastný lesk pleti, zařaďte tento multi-talent do své stravy i kosmetické rutiny.
Poslední superhrdinkou, jednou z našich oblíbených přísad, je i kyselina askorbová známá jako vitamin C (ascorbic ACID). Tento vitamín snad nemusím představovat. Všichni dobře víme, že ho obsahují zejména citrusy. Dobrým zdrojem jsou i šípky, ze kterých si tak rádi připravujeme voňavý čaj. Superhrdina vitamín C byl však kromě pomáhání imunitě pověřen i zastavováním oxidačního stresu v buňkách a podporou tvorby kolagenu.